Začít tvořit z ničeho je těžké a chce to velikou dávku zkušeností - s námi se můžete nechat inspirovat, a to nejen v tomto článku, ale také v doprovodných fotografiích.
Oproti kobercům v klasické metráži nabízejí kobercové čtverce (nebo chcete-li „dílce”) řadu výhod: jednodušší manipulaci, kombinovatelnost barev, možnost výměny poškozeného kusu, rychlejší, jednodušší i ekonomickou pokládku či vysokou odolnost. Čtverce jsou vhodné do kancelářských prostor (i na zdvojené podlahy), dále do reprezentativních interiérů s vysokými nároky na design, odolnost a funkčnost.
Kobercové povrchy se těší oblibě už celá staletí, avšak myšlenka sestavit si takový povrch s možností kombinovat dezény není až tak stará. Pochopitelně před realizací samotného způsobu výroby kobercových čtverců na vývojáře čekala celá řada technických překážek, např. třepení textilního povrchu, řešení podkladu, který musí splňovat určité parametry a dokonale držet tvar.
Po potřebné době výzkumu, testech i reálném vyzkoušení se na trhu objevil produkt, jehož oblíbenost dramaticky stoupá hned z několika důvodů. Výše jste se již dočetli například o snadnější pokládce-také že ano! Pokud použijeme starý dobrý selský rozum a představíme si roli koberce o délce 4 až 5 m, jak s ní manipulujeme do pátého patra po úzkých schodištích, určitě nám bude lépe při pomyšlení na několik balení o stejné hodnotě čtverečných metrů, která se dají celkem pohodlně strčit do výtahu.
Dodržíme-li určitá pravidla týkající se směru pokládky (vpravo), určitě oceníme právě možnosti provedení čtverců. Koberec v metráži musíme celoplošně přilepit, což za okolností nerovných zdí nebo členitějšího povrchu situaci nijak neulehčuje. U čtverců podklad potřeme fixací a ty pak dále fungují jako podlaha samoležící. V návaznosti se dále dostáváme k další výhodě.
Každý čtverec na podkladu jakoby leží vlastně samostatně, takže jeden z nejlepších argumentů při rozhodování o typu podlahové krytiny máme při sobě. Ať už se nám rozlije na plochu opatřenou čtverci cokoliv, nemusíme až tak řešit problém vyčištění. Pokud by totiž došlo k trvalému poškození povrchu, vždy to bude pouze na jednom, dvou nebo max. čtyřech takovýchto „součástech” povrchu, které se dají snadno vyměnit. Zkoušeli jste někdy takto měnit nevratné poškození u celoplošně přilepeného koberce?
O tom, že se pokládkou dílců vyhneme některým úskalím s podlahovými krytinami v celoplošném provedení, už jsme se dověděli dost. Jak to funguje při navrhování podlah a jaké jsou možnosti v designu? Tvůrčí srdce opět jásá. Zatímco při práci s barvou metráže se spoléháme na dezény výrobce (s výjimkou možnosti vlastního dezénu, kde však ale potrápíme peněženku), při navrhování podlahy dílcového charakteru máme skutečně velké spektrum způsobů provedení nejen napříč barvami, ale také napříč materiály, a to už je něco!
Dost lidí ví anebo si dokáže hravě představit, co se dá udělat s několika různě zbarvenými kostičkami. Samotná podstata čtverců přináší skutečné oživení do objektového a stále více i do bytového designu, kde si leckdo šikovnější může podlahu prostě poskládat podle sebe. Za revoluční však považujeme možnost kombinace se samoležícími vinylovými dílci. Podlaha, ke které se již od prvopočátku přistupuje s dostatečnou mírou odvahy, hravosti i inspirace, nemusí zůstat pouze módní záležitostí.
Níže na ukázkách můžete vidět pár povedených kombinací, které splňují vysoké technické normy pro kancelářské prostory. Připočítáme-li fakt, že tyto kombinace vymýšleli většinou sami zákazníci, dostáváme se k meritu věci: Nechte se inspirovat a tvořte například s našimi kolekcemi kobercových čtverců s-Carpet Tiles!